Koronavirus a stres: S touto knihou na to nejste sami

14.05.2020

Koronavirus změnil život každého z nás. Jak ale nové výzvy a související stres zvládnout? Určete si s pokorou priority a zodpovědně odsuňte stranou vše podružné. Jinak vám hrozí emoční vyčerpání, nebo dokonce syndrom vyhoření. Hlavně si ale opakujte: nikdy na to nejste sami! Kniha Síla hotentota, novinka v oblasti osobního rozvoje, vám pomůže najít novou sílu a radost ze života a ukáže vám, že na nový nádech není nikdy pozdě. Naopak: Teď je ta pravá chvíle!

Zbavte se strachu a důvěřujte si. Společně to zvládneme

Psychologové a lékaři se shodují, že mnozí z nás budou ohroženi zdravotními a psychickými problémy v souvislosti s covidem-19 ještě dlouho poté, co pandemie skončí. Ať chceme nebo nechceme, koronavirus nás spoutal řadou omezení a režimových opatření, která v nás vyvolávají negativní emoce a stavy: frustraci a stres.

Přičteme-li k tomu strach ze ztráty zaměstnání a z existenčních potíží, obavy o zdraví, nervozitu způsobenou rozpadem jistot a pocit trvalého ohrožení, je na úzkosti, deprese a syndrom vyhoření slušně zaděláno. Permanentní stres nás totiž ničí. Fyzicky i psychicky.

Není proto nic divného, když se vám v určité chvíli začne zdát nemožné najít další energii a radovat se ze života. Stres si vybere svou daň a na dveře zaklepou psychické potíže. Proč to ale neuchopit jako výzvu k novému začátku? K pomyslné životní revizi? Vždyť někdy stačí přijmout pomocnou ruku, nadechnout se, zvolnit... a prostě jen převzít zodpovědnost za svůj vlastní život a zdraví. A pak vyrazit krůček po krůčku na cestu obnovy vnitřního klidu. Nebo otřesené sebedůvěry. Určitě někde uvnitř tušíte, že k tomu není třeba žádného startovního výstřelu. Chcete s tím pomoci? Společně to zvládneme.

Konec stresu a nový začátek: Hodnoty pod drobnohledem

Čím začít? Třeba tím, že se přestanete zabývat a rozptylovat zbytečnostmi. Že nebudete řešit malichernosti. Zbavte se jich a buďte při tom nemilosrdní. Koronavirus nás přiměl intenzivněji myslet na naše zdraví a bát se o něj. Myslet s pokorou na naše nejbližší. Donutil nás vzít na vědomí, jak málo stačí, abychom neměli život ve vlastních rukou. Že věci, které bereme jako samozřejmé, vůbec samozřejmé nejsou.

Také nám ukázal, že bychom si měli lépe uvědomovat, co všechno "tady a teď" máme a co všechno můžeme. Jaké vlastně máme obrovské štěstí. Třeba na rozdíl od jiných. Stačí se podívat po světě. Nebo do minulosti.

Ale hlavně: přiměl nás uvědomit si, že se z života jako takového máme více radovat. Ne ze zbytečností. Ne z toho, že bude v telce nový seriál nebo že zlevnili to a to. Ze života samotného. Neměl by tohle být náš hlavní cíl? Jako by nás současná pandemie nutila si života více všímat a intenzivněji ho prožívat. Uvědomovat si, že dýcháme. Že nám tluče srdce.

Osobní rozvoj a cesta k pokoře, vděčnosti a zodpovědnosti

Při psaní knihy Síla hotentota jsem se snažil popsat svou vlastní cestu k tomu nejzákladnějšímu: K prožívání sebe sama, k uvědomování si důležitého a k hodnotám, jako je pokora, upřímnost, vděčnost, zodpovědnost. Co je pro mě osobní rozvoj? Vnímám ho jako cestu od nespokojenosti a rozbití nefunkčních částí celku přes očištění od nepotřebného -⁠ až k zodpovědnému (s)tvoření nového. Jako proces sebereflexe a neustálé edukace.

Věřím, že pokud chceme obstát, a to hlavně sami před sebou, umět se zbavit strachu a vybudovat si zdravou sebedůvěru, musíme se nejdříve důkladně a bez růžových brýlí poznat. To obnáší důkladně si všímat sebe sama, svých slabin i předností. Toho, co nám prospívá a co ubližuje. Znovu a znovu sebe sama prožívat a uvědomovat si, co je správné a co ne. Na tom dobrém stavět a - to ostatní, nepodstatné a oslabující, opouštět.

Možná právě teď řešíte svůj vnitřní neklid a nedaří se vám nalézt úlevu od napětí a stresu, natož radost. Možná se vám zdá, že vás "život dohnal". Že nemáte z čeho brát energii. Rád bych vás proto pozval na stránky své knihy, kde se můžete duševně občerstvit a seznámit s mým hledáním životní cesty a úvahami nad důležitostí motivace, poslání, pokory a dalšími tématy. Třeba vám moje "hotentotská" kniha pomůže k tolik potřebné bezstarostnosti. Přeju vám příjemné čtení!